Kategoria

Wymienniki płytowe lutowane czy skręcane?

Wymienniki płytowe lutowane czy skręcane?

Wymienniki płytowe lutowane różnią się od skręcanych w taki sposób, w jaki mogą się różnić samochody dwóch marek. Oba pojazdy jeżdżą i spełniają podobne funkcje, ale jednak różnią się od siebie w sposobie działania, parametrach technicznych czy obsłudze.

Płytowe wymienniki ciepła to niewątpliwie innowacyjne rozwiązanie, stosowane w budynkach mieszkalnych, przemyśle czy budownictwie. Zwiększają one efektywność pracy systemów grzewczych i chłodniczych. Mimo że już sam wybór tego urządzenia jest korzystny, warto jednak zadecydować, jaki rodzaj będzie optymalnym i najlepszym rozwiązaniem w określonym przypadku.

Wymienniki płytowe lutowane: małe, szczelne i wytrzymałe

Jak sama nazwa wskazuje, jest to model urządzenia z płytami połączonymi za pomocą lutowania. W efekcie powstają nierozbieralna konstrukcja: nie wymaga ona uszczelek i nie może być demontowana na pojedyncze części.

Taka właściwości sprawia, że wymienniki płytowe lutowane wyróżniają się:

  • szczelnością, dzięki trwałemu połączeniu,
  • wytrzymałością, poprzez odpowiedni materiał i substancję łączącą,
  • ergonomią, gdyż zajmują bardzo mało miejsca,
  • wydajnością, dzięki odpowiednio wyprofilowanym płytom, osiągającym wysoki współczynnik wymiany ciepła,
  • niskimi kosztami eksploatacji, ponieważ nie mają uszczelek i posiadają prostą konstrukcję,
  • bezawaryjnością, ze względu na trwałą i nierozerwalną budowę.

Co więcej, ten typ urządzeń jest prosty w montażu i demontażu, a także wykazuje wysoce skuteczną odporność na zmiany ciśnienia i temperatur.

wymienniki płytowe lutowane

Zastosowanie i sposób wykorzystania

Ich wytrzymałość, szczelność oraz ergonomia sprawiają, że wymienniki płytowe lutowane są powszechnie wykorzystywane w:

  • ogrzewaniu podłogowym,
  • systemach ogrzewania, w których energia jest pozyskiwana ze Słońca,
  • centralnym ogrzewaniu,
  • instalacjach chłodzących (np. w przemyśle lub branży spożywczej),
  • termo kominkach i kominkach z płaszczem wodnym,
  • przyłączeniach do kotłów (np. gazowych lub na paliwa stałe).

Niewątpliwym atutem jest możliwość ich zastosowania w zarówno budynkach mieszkalnych (np. przez osoby prywatne), jak i przemyśle lub budownictwie (np. przez podmioty gospodarcze).

Wymienniki skręcane: proste, sprawne, ale czy opłacalne?

Przeciwnicy twierdzą, że obecność uszczelek zwiększa koszty eksploatacji i ryzyko wystąpienia awarii, stąd zalecają wymienniki płytowe lutowane. Zwolennicy natomiast wskazują na łatwość czyszczenia i dokonywania przeglądów, a także możliwość zmian poszczególnych parametrów.

Gdzie leży prawda? Jak zawsze na środku.

Nie można zaprzeczyć, że uszczelki mogą ulec awarii i podlegają ciągłemu zużyciu. Z tego właśnie powodu należy wybierać takie urządzenia, w których uszczelki są wykonane z odpowiedniego materiału (bez cięć i łączeń). Co więcej, na trwałość uszczelek wpływa również rodzaj mocowania:

  • klej,
  • klipsy,
  • zatrzaski.

Niektórzy producenci tworzą także uszczelki bez klejowe.

Potencjalne ryzyko usterki i większych kosztów jest rekompensowane przez zalety, jakie posiada wymiennik skręcany. Należy do nich głównie proste i szybkie czyszczenie (dzięki odkręcanej konstrukcji), łatwe dokonywanie inspekcji, regeneracji i kontroli urządzeń, a także dostosowywanie mocy i pozostałych parametrów (możliwość dodawania lub odejmowania płyt).

W rezultacie jest on z powodzeniem wykorzystywany w m.in.: instalacjach chłodniczych lub przemyśle mleczarskim, ponieważ umożliwia on łatwe czyszczenie osadu z wody oraz resztek biologicznych.

wymiennik ciepła skręcany

Co wybrać?

Gdyby odpowiedź na postawione pytanie była prosta, nikt nie tworzyłby na ten temat obszernych poradników. Dylemat między wymiennikami lutowanymi a skręcanymi sprowadza się do Twoich potrzeb oraz oczekiwań.

Pamiętaj jednak, że typ łączenia płyt jest ważnym, ale niejedynym krokiem w wyborze najlepszego urządzenia. Równie istotna jest moc, zakres temperatury pracy, rodzaj materiału czy optymalne ciśnienie.

Więcej na temat pozostałych czynników i parametrów, na które należy zwrócić uwagę, przeczytasz w artykule pt. „Wymienniki płytowe: jaki wybrać?”.

Jeśli natomiast już wiesz, jaki rodzaj urządzenia wybierzesz, zapraszamy Cię do naszej wszechstronnej oferty wymienników Promag.

Udanych zakupów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *